Κυριακή 9 Ιανουαρίου 2011

ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ - ΑΕΚ 1-3

Διαφάνεια25

Πρώτο ημίχρονο...

Από τα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και άσκησε πίεση στον Πανσερραϊκό. Οι γηπεδούχοι από την αρχή κάθισαν πίσω και περίμεναν την ομάδα του Χιμένεθ με αποτέλεσμα στην πρώτη σοβαρή στημένη φάση να δεχτούν και το γκολ.

Ο Γκερέιρο εκτέλεσε το φάουλ και ο Ίσμαελ Μπλάνκο με μια απίστευτη κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι και πιο πίσω (θύμισε Νικολαΐδη), έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 9ο λεπτό και 0-1.

Το γκολ αφύπνισε τους παίκτες του Κοκότοβιτς που προσπάθησαν να ισορροπήσουν το ματς. Από την άλλη μεριά η Ένωση απέκτησε ηρεμία στο παιχνίδι της και προσπάθησε να αυξήσει το δείκτη του σκορ και η αμέσως επόμενη καλή φάση ήταν και πάλι για τους κιτρινόμαυρους.

Εξαιρετική μπαλιά του Γκερέιρο στον Σκόκο, ο οποίος κοντρόλαρε και από το ύψος της γωνίας της μεγάλης περιοχής προσπάθησε να κρεμάσει τον Ράντμαν, αλλά ο γκολκίπερ των "λιονταριών" έδιωξε σε κόρνερ.

Τα επόμενα δέκα λεπτά πέρασαν με παιχνίδι κέντρου, για να έρθει μια καλή στημένη φάση για τους γηπεδούχους. Ο Λεοζίνιο εκτέλεσε στο 30' και η μπάλα πέρασε από όλους τους παίκτες και έσκασε μπροστά από τον Σάχα που με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα.

Γενικά οι δύο ομάδες παρουσίασαν ωραίο θέαμα, με την ΑΕΚ κυρίως να προσπαθεί να τελειώσει το ματς από το πρώτο ημίχρονο, με ένα δεύτερο γκολ. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ένωση για πρώτη φορά από την έναρξη της σεζόν δεν "πετάει" το πρώτο ημίχρονο σε εκτός έδρας ματς!

Η προσπάθεια της αυτή στέφθηκε με επιτυχία, καθώς στο 37' ο Καράμπελας από τα αριστερά πέρασε μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Λυμπερόπουλος με σουτ στην κίνηση έκανε το 0-2.

Το ματς φάνηκε πως τελείωσε κάπου εκεί, αλλά ο Γεωργιάδης, είχε άλλη άποψη. Επτά λεπτά αργότερα, και συγκεκριμένα στο 44ο λεπτό, οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση η μπάλα σε κόντρα έξω από την περιοχή, πήρε ύψος και ο Γεωργιάδης, χωρίς να βλέπει την εστία έπιασε το σουτ με τη μια και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο και κατέληξε στα δίχτυα του Σάχα, 1-2.

Το ημίχρονο τελείωσε σε ένα ματς που πραγματικά για τα πρώτα 45 λεπτά αποζημίωσε θεατές και τηλεθεατές. Τρία πολύ όμορφα γκολ, καλές ευκαιρίες και γενικά δύο ομάδες που έπαιζαν ποδόσφαιρο.

Δεύτερο ημίχρονο

Στην επανάληψη ο ρυθμός και η εικόνα των δύο ομάδων δεν άλλαξε, με τον δικέφαλο να προσπαθεί για ένα τρίτο γκολ και με τους γηπεδούχους να ψάχνουν με σωστό τρόπο το γκολ απέναντι σε μια καλύτερη ομάδα.

Μόλις στα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 50' και το 54' η ΑΕΚ έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τους Γκερέιρο και Λαγό αντίστοιχα. Οι παίκτες του Κοκότοβιτς αντέδρασαν και στο 60' έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον Μπέλιτς, μέσα από την μικρή περιοχή της Ένωσης.

Τα λεπτά περνούσαν με τον ρυθμό να πέφτει, αλλά και πάλι η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα. Στο 68' η ΑΕΚ πέτυχε ένα ωραίο γκολ, αλλά ο διαιτητής το ακύρωσε ως οφσάιντ με την φάση να είναι αμφισβητούμενη.

Φούλης hit again

Όσο περνούσαν τα λεπτά ο αγώνας πήγαινε περισσότερο στη δύναμη και φαινόταν πως το ματς θα κριθεί στο τέλος, αλλά ο Γεωργέας είχε άλλη άποψη. Σε μια από τις προσπάθειες του δικεφάλου για επίθεση ο Γεωργέας κέρδισε το πέναλτι στο 82' και ο Λυμπερόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση.

Η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και ο Λύμπε έφτασε τα τέσσερα γκολ τη φετινή σεζόν. Στη συνέχεια του αγώνα οι δύο ομάδες έκαναν κάποιες ευκαιρίες, αλλά το τελικό σκορ δεν άλλαξε με τον δικέφαλο να παίρνει τους 3 βαθμούς της νίκης.

Διαιτητής: Γιάχος (Χίου)

Βοηθοί: Ν.Φαντόπουλος (Πειραιά), Φ.Ελευθερίου (Αθηνών)

Κάρτες: Γεωργιάδης 7', Γεωργέας 17', Παπάζογλου 38'

Σκόρερ: Μπλάνκο 9'(0-1), Λυμπερόπουλος 37'(0-2), Γεωργιάδης 44'(1-2), Λυμπερόπουλος 82' (1-3)

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Πανσερραϊκός (Κοκότοβιτς): Ράντμαν, Άλβαρεζ, Παντελιάδης, Γεωργιάδης, Παπάζογλου, Κάστρο, Σουμπίνιο (Τάντις 80'), Μπέλιτς, Ντάλε, Μαβένε, Λεοζίνιο (Ανάκογλου 73')

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Σάχα, Μανωλάς, Γκερέιρο, Μάκος, Καράμπελας, Μπλάνκο (Λεονάρντο 87'), Λαγός, Γεωργέας, Σκόκο ('Εντερ 93'), Λυμπερόπουλος, Δέλλας